top of page

Umre ihtiyaç listesi

Mental olarak kendimi Hac görevi için henüz hazır hissetmesem de Umre’ye gidenlere her zaman özenmişimdir. Ancak her sene kendime tatil planı yapmama rağmen umreye gitmek için hiçbir plan yapmamıştım. Geçen sene Şubat ayında karşıma bir fırsat çıktı. Bu fırsatı kaçırmamalıyım ve daha fazla ertelememeliyim dedim kendime. Ancak umre için hazırlanmak diğer seyahat planlarını hazırlamaya hiç benzemiyor. Hele bir de benim gibi normal hayatında tesettür giyinmeyen bayanlar için. Gitmeden önce mümkün olduğunca araştırma yapmalıyım dedim ama maalesef bizler için yeteri kadar aydınlatıcı bilgi internette bulunmuyor. O yüzden sizlere bir faydası olabilir düşüncesiyle ufak bilgiler ve bir ihtiyaç listesi hazırlamanın yararlı olacağını düşündüm.

Benim en çok sıkıntı çektiğim konu tabi ki kıyafetlerdi. Amacına uygun olacağını düşündüğümden hemen Hac ve Umre Kıyafetleri satan bir dükkana gittim. Bu mağazalardan kıyafetlerinizi alabilirsiniz ancak benim tavsiyem günlük tesettür kıyafet satan yerlerden de daha uygun fiyatlı kıyafetlerinizi alabilirsiniz. Diz altında tunikler ve bol pantolonlar, feraceler işinizi görecektir. Uzun gömlek elbiseleri de bol penye ve keten pantolonlarla kullanabilirsiniz. Kıyafetlerle ilgili en önemli noktalar bence terletmeyen kumaştan olmaları, vücudunuzu saracak kadar dar olmaması ve uzun süre için gidiyorsanız elde yıkamanız gerekeceğinden ütü gerektirmeyen cinsten olması. Tabi birde neon ya da aşırı dikkat çekici parlak renklerde olmamasına dikkat edin.

Umre kelime olarak mamur bir yeri ziyarete niyet ve azm etmek demektir. Umre ziyareti için tur yapan bir çok firma bulabilirsiniz. Üstelik 5-7-10-15-20 günlük süreli turlar tercih edebilirsiniz. Umre için ihrama girip (İhram, diğer zamanlarda helal olan bazı fiil ve davranışların belli bir müddet için yasak oluşu) niyet ettikten sonra belli mikat noktası olan camilerden birinde namaz kılınır ve tavaf(7 Şavt-Kabe etrafında 7 tur dönüş) sonrasında Sefa ve Merve taşları arasındaki yolun 7 kez yürünmesi ile namazınızı kıldığınızda umre görevinizi yapmış olursunuz. Son olarak saçınızdan bir tutam kesilerek ihramdan çıkmış olursunuz ki bu çok önemlidir. Zira saçınız kesilmezse ihramdan çıkmamış sayılırsınız ve çıkana kadar yasaklarına uymak zorundasınızdır. Doğal olarak birkaç defa umre icra edebilirsiniz.

Benim için gerçekten kolaylık sağlayan birkaç şeyi de ihtiyaç listesi olarak paylaşmak isterim;

Umre Aplikasyonları

Bence en faydasını göreceğiniz şey bu olacak. Tüm umre göreviniz boyunca okunacak bazı dualar var. Aplikasyonlarda aşama aşama hepsi yer alıyor. Ayrıca turunuzda hoca varsa sizi yönlendirecektir ancak kalabalıkta onu ve okuduğu duaları duymak zor olacağından kulaklıklarınızı takıp aplikasyondan duaları takip edebilirsiniz. Ayrıca bu sayede kaçıncı şavtta olduğunuzu da takip etmek gayet kolay.

Heybe

Yanınızda taşımanız gereken eşyalar olacak ve Kabe’ye girişte ayakkabılarınızı çıkarmanız gerekecek bu nedenle çapraz takabileceğiniz taşıması kolay bir heybe işinizi görecektir.

İnce seccade

Hac ve Umre malzemeleri satan mağazalarda katlanarak çok küçük boyutlara gelen ince seccadeler inanılmaz kullanışlı oluyor. Hem çok hafif hem de çok az yer kaplıyor

Dua Kitabı

Aynı mağazalarda küçük boyutlarda dua kitapları bulunuyor. Yanınızda olmazsa olmazlardan.

Tavaf patiği

Bazı kişiler gerek yok deseler de bence gerekli. Tavaf sırasında aşırı kalabalıkta zaten sürekli ayaklarınıza basılıyor. Ayakkabı ile girmeniz de mümkün değil. Örme patik te işinizi görebilir ama yine de tabanı kaydırmayan bir seçenek daha iyi iş görecektir.

Tülbent

Mağazalarda benim gibi başı açık olanlar için başörtüsü bağlamayı bilemeyeceğimizden kolaylık olsun diye yapılmış tak geçir eşarplar işinizi görebilir ama görüntü olarak çok kötü olduklarını söylemem gerek. Bence internetten kolay ve modern şal bağlama yöntemlerini izleyerek çok rahat sizde kullanabilirsiniz.

Mıknatıs veya iğne

Eşarp veya şal kullanacaksanız sabitlemek için iğneye ihtiyacınız olacaktır. Ancak benim için müthiş bir icat(ben yeni keşfettiğim için tabi) mıknatıslar sayesinde çok daha kolay eşarp ya da şal bağlayabilirsiniz. Eşarp satan mağazalarda kolaylıkla bulabilirsiniz.

Makas

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere ihramdan çıkabilmeniz için saçınızdan bir tutam kesmeniz gerekiyor bunun için yanınıza küçük bir makas alın hatta çanta içi küçük manikür seti size büyük kolaylık sağlayacaktır.

İlaç

Hava değişimi yüksek sıcaklık nedeniyle hasta olmanız kaçınılmaz. Devamlı kullandığınız ilaçlarınızın yanı sıra nezle ve grip içinde mutlaka yanınızda ilaç bulundurun.

İç çamaşırı

Sürekli yıkamak ve kurutmak zorunda kalmamak için her şeyi minimumda tutun ancak iç çamaşırlarınızı bolca alın yanınıza. Sporcu sütyenleri gayet kullanışlı oldu benim için ve tabi ki bolca günlük ped bulundurun yanınızda.

Bone

Eşarbınızın ya da şalınızın kaymaması için bone takmanız gerekiyor. Siz benim yaptığım gibi yapmayın internetten almak yerine bir mağazadan deneyerek alın. Ben internetten sipariş vermiştim ve benim küçük kafama bile küçük geldi boneler. Yani deneyerek almakta fayda var.

Güneş Kremi

Hassas bir cildiniz varsa mutlaka yanınıza güneş kremi alın. Zira başörtüsünün şekliyle güneş yanığı olmanız gayet mümkün.

Ayakkabı için poşet

Kabe’ye girerken ayakkabı ile giremeyeceğiniz için yanınızda bir poşet bulundurun. Girişlerde genelde poşet oluyor ama bazen kalmamış olabiliyor. Yanınızda bulundurun.

Deodorant

İhramın yasaklarından biride kokulu şeyler kullanmamaktır. Bu yüzden o hoş kokulu terlemeyi önleyici deodorantlardan kullanamasanız da aktarlarda satılan doğal kantaşı ve hatta doğal içerikli roll on stickler kullanabilirsiniz.

Hırka

İklim ne kadar sıcak olsa da sabah namazlarında hava gerçekten de çok soğuk olabiliyor. Zaten hava değişikliği sebebiyle hastalıklara açık olacağınızdan mutlaka yanınızda bir hırka bulundurun.

Bunları da deneyin;

  1. Cidde’ye yolunuz düşerse mutlaka elinize kına yaktırın.

  2. Hediyelik alacaksanız mutlaka ama mutlaka pazarlık yapın.

  3. Ezan okunduğunda alışveriş merkezlerinde dahi mağazalar dükkanlar kapanıyor aklınızda bulundurun.

  4. Yemeklerle ilgili bir sıkıntınız olursa Kabe’nin yanında bulunan alış veriş merkezini deneyin. Birçok fast food firması hizmet veriyor hatta simit sarayı bile var.

  5. Kuka teşbihleri uygun fiyata bulabilirsiniz, güzel bir hediyelik eşya olabilir.


Recent Posts

See All

Rodos

Comments


bottom of page