top of page

Thassos-Taşoz Adası

Updated: Mar 1, 2022

Thassos adası Yunanistan’ın turist akınına uğrayan cennet adalarından bir tanesi. Turist akınına uğramasında ne yapsın. Ada küçük ama her yerinde muhteşem bir koy saklı. Denizi ayrı güzel, yeşili ayrı. Yemeklerden bahsetmiyorum bile. Gün boyu muhteşem koyların tadını çıkartıp keyif çatın akşamları da bu güzel adanın size sunacağı en taze deniz ürünlerinin tadını çıkarın.

Nasıl Gidilir?

Adaya Keramoti veya Kavala üzerinden feribotla ulaşmak mümkün. Kendi aracınızla gidiyorsanız İpsala sınır kapısını geçtikten sonra daha yakın olan Keramoti üzerinden adaya geçebilirsiniz. İnternette ada için çok uygun turlar da bulmak mümkün.

Konaklama

Adanın çoğu bölgesi konaklama için uygun. Ancak birazcık canlı olsun derseniz – canlı derken çılgın tatil köyleri gelmesin aklınıza unutmayın orası küçük bir ada- Limenaria, Potos, Potamia tercih edebilirsiniz.

 1. La Scala Plajı

Adanın en popüler en lüks plajı. Haliyle en kalabalık yeri aynı zamanda. Yunanistan’da çoğunlukla plajlara girişte belli bir alt limit ücretle yeme içme karşılığı şezlonglara ayrı ücret ödemeden kurulabiliyorsunuz. Ancak La Scala’ya gelecekseniz biraz erken davranmalısınız çünkü adanın en rağbet gören plajı burası.


 1. Papalimani

Hemen La Scala’nı yanı başında. Ama tabi ki daha sakin ve daha küçük bir plaj. Tepedeki ağaçlar nedeniyle doğal gölgelikli plajın üst katındaki restorantında da Yunanistan’ın o en bayılınası mezelerini tadabilirsiniz.

 1. Giola

Benim gibi denize atlayamayanlardansanız çokta anlamlı olmayabilir sizin için. Zira yürüyerek gider şuracıktan girerim ben diyebileceğiniz bir yeri yok. Ama gelmişken göreyim derseniz bu doğal yollardan oluşmuş doğa harikası havuzu, toprak yollardan bir miktar yürüyeceksiniz. Parmak arası terlikle zorlanabilirsiniz ya da çok eşyanız varsa.


 1. Psili Ammos

Benim açıkça en sevdiğim plaj. Uzun kumsalı masmavi denizi ile kalbimi çalmıştır. Bütün gün yüzümde bir tebessüm elimde sevdiğim kitap yanımda buz gibi kokteylim yada frappemle keyif yaparım diyenlerin en beğeneceği plajlardan biri olması garanti.


 1. Astriada-Marley Beach

Yine adanın gayet temiz ve nezih plajlarından biri. Daha sakin ve küçük bir işletmesi var ama daha önce de dediğim gibi adanın her yeri bu küçük muhteşem plajlarla dolu.

 1. Aliki

Türkler tarafından en çok tercih edilen plaj dersem yalan olmaz. Korunaklı olması sebebi ile rüzgarlı havalarda bile adanın en sakin koyu burası. Çoluk çocuk maaile tatile geldiyseniz dalgasız olması sebebi ile tercih edebilirsiniz. Çocuksuz geldiyseniz de yine de bir gelinip görülmeli derim ben.


 1. Paradise Beach

Adanın yine en güzel ve tercih edilen plajlarından. Kumsalın diğer plajlara göre daha uzun olması sebebi ile tabi ki de plaj barı ve taverna seçenekleriniz çoğalıyor. Mevsiminden midir bilemiyorum ama benim iki gidişimde de deniz biraz dalgalıydı. Tabi ilk gidişimin Ekim ayında olmasının bunda etkisi de yok değil.


 1. Golden Beach

Adanın en uzun kumsalı burası. Çoğu tatilcinin tercih noktası olsa da ben bu plajda nedense o küçük ada-sıcak sevimli plaj havasını yakalayamadığım için pek tercih etmiyorum ama hakkını da yemeyelim adanın en güzel plajları arasında. Ayrıca plaj bölgesinde çok iyi restoranlarda denemeye değer.

 1. Marble Beach

Marble beach adından da anlaşılacağı denizin dibinde mermer parçalarının bulunduğu bir plaj. Doğal olarak o resimlerde gördüğünüz muhteşem turkuaz görüntüsüne de bu şekilde kavuşuyor. Sapa yollardan ulaştığınız bu muazzam görüntü elbette hepimizi büyülüyor. Ama açıkçası ben bu plajda hiç denize girmedim. Sağlıklı yaşam konusunda takıntılı bir insan olarak hemen yan tarafında mermer kazıları yapılan ve dibinde mermer taşları olan bir yerde denize girmeyi tercih etmedim açıkçası. Mermer tozunu solumanın bile zararlarını düşününce o tozu birde deniz suyu ile almayı pekte istemedim açıkçası.

 1. Panagia Köyü

Tatil sadece plajda yatmaktan ibaret değil derseniz bu küçük ve sevimli köye mutlaka uğrayın. Aşk köprüsü ve ağacını ziyaret edin. Zeytin fabrikasını dolaşın. Kahvenizi yudumlayıp bu sevimli ve huzurlu köyün tadını çıkarın. Ayrıca köylerde deniz mahsullerine alternatif olarak çok leziz oğlak eti bulabilirsiniz.

 1. Theologos Köyü

Ada içerisinde dolaşabileceğiniz bir diğer köyde Theologos köyü. Tam anlamıyla şirin bir Yunan köyü.

Benim tavsiyelerim;

 1. Adanın her yerinde bir cennet koy var demiştim. Bunların bir kısmı parmak arası terlikle inemeyeceğiniz yollardan ulaşılıyor olabilir. Ben plajda frappe’siz yapamayanlardan olduğum için organize plajları tercih ediyorum ama siz diğer bakir koyları da deneyin bence. Scala Marion, Pefkari, San Antonio Beach, Rossogremos Beach, Astris Beach, Arsanas Beach, Glyfada vb.

 2. Taverna Agustos-Geleneksel bir Yunan gecesi yaşam için gidebileceğiniz bu restoran Theologos köyününde bulunuyor. Eğer bir değişiklik yapmadılarsa her gece geleneksel müzikler eşliğinde gösteriler ve danslar yapılıyor.Recent Posts

See All

Rodos

Comments


bottom of page